ďťż
RSS

Nowości literackie, wiadomości.

Rap_fans


Ten temat przeznaczam na nowinki literackie, wiadomości o róznych nagrodach itp. Także na recenzje ciekawych książek.


Tak dla formalności napiszę, kto otrzymal Literacką Nagrodę Nobla 2004.
Otrzymała ją Elfriede Jelinek z Austrii, znana u nas z zekranizowanej w 2001 roku powieści "Pianistka". Urodzona w Styrii (Austria) w 1946 roku, jest żarliwą intelektualistką, sławnym dramaturgiem i popularną pisarką. Należy do szkoły wielkich polemistów i mizantropów, takich jak Karl Kraus czy Thomas Bernhard.
Poza "The Piano Teacher" opublikowała we Francji trzy inne powieści ("Les Exclus", "Lust", "Les Amantes"), co potwierdziło jej pozycję jako jednej z głównych pisarek jej generacji. (źródło onet)
A oto jej bezpośredni poprzednicy
Kertesz, Imre - 2002
Coetzee, John Maxwell - 2003
ktorzy moim zdaniem bardziej zaslużyli sobie na nagrodę, ale o gustach się nie dyskutuje.
a do Pianistki jest taka kolejka w bibliotece że ło matko......
Hańbę czytalam... średnia.
Przeczytalam 3 ksiązki Coetzee, (Hańba jeszcze czeka na swoja kolej) i ze wszystkich jestem zadowolona. Szczególnie "Mistrz z Petersburaga", w której pisarz udanie podrabia styl Dostojewskiego "W sercu kraju" jest dośc ciężkie, nie wiadomo, co jest prawdą, a co urojeniem bohaterki.

Jeżeli chodzi o Nobla, to od paru lat czytam, że Różewicz jest jednym z faworytow, a tu figa Podobnie rzecz ma się z Fuentesem.


W Świecie książki, ale i w wiekszych księgarniach też, pojawila się najnowsza książka Helen Fielding, autorki kultowego "Dziennika Bridget Jones" zatytułowana: " Rozbuchana wyobraźnia Olivii Joules ".
Olivia pracuje jako dziennikarka. Jednak po tym, jak z Afryki zamiast reportażu o ataku szarańczy przywiozła... dwa pasikoniki, szef wysyła ją do Miami na promocję nowego kremu. Tam dochodzi do wniosku, że właśnie spotkała... Osamę Bin Ladena po operacji plastycznej! To dopiero początek przygód Olivii, która zostaje agentem brytyjskiego wywiadu z GPS-em w kolczyku... (www.swiatksiazki.pl)

Dla zainteresowanych, na stronie wydawnictwa zamieszczony jest fragment powieści
Oto nowosci literackie na luty:

już wkrótce do księgarń trafi wspaniała powieść Carlosa Ruiza Zafona Cień wiatru, niech rekomendacją będzie milion sprzedanych egzemplarzy w Hiszpanii.

Akcja dzieje się w Barcelonie roku 1945 (i latach późniejszych) w nieciekawych czasach dyktatury Franco. Młody Daniel zostaje zaprowadzony (a jednocześnie wtajemniczony) na Cmentarz Zapomnianych Książek, składowisko niechcianych powieści, i z nich ma wybrać jedną, którą ma ocalić od zapomnienia. Wybór pada na Cień wiatru niejakiego Juliana Caraxa, rarytas niespełnionego pisarza. Okazuje się jednak, że ktoś uparcie stara się zatrzeć pamięć o tym człowieku i jego twórczości, szukając i niszcząc wszystkie wydane egzemplarze. Zaręczam, że od powieści nie sposób się oderwać, wcale się nie dziwię szaleństwu Hiszpanów na punkcie Zafona.



Druga znakomita rzecz godna polecenia to powieść Davida Lissa Handlarz kawą; tu przenosimy się do Amsterdamu wieku XVII, czasów malarskich mistrzów i narodzin dzikiego kapitalizmu. Bierzemy udział w życiu kolonii portugalskich Żydów, którzy uciekli przez prześladowaniami i tam rozpoczynają życie od nowa.

Główny bohater, Miguel Lienzo, zdaje się nie mieć szczęścia – mimo młodego wieku jest wdowcem, zbankrutował na handlu cukrem, mieszka kątem u nieprzyjemnego brata i opędza się od wrogów i wierzycieli. Niespodziewanie otrzymuje propozycję od pewnej Holenderki – zdobycia monopolu na handel pewnym dziwnym i mało znanym napojem, który pijają tylko muzułmanie, nazywanym przez nich kawą. Pełna intryg, spisków, zdrad i gier ekonomicznych historia wciąga po uszy, a kto pija i lubi kawę, koniecznie powinien powieść przeczytać.



Trzecia powieść rozgrywa się w Związku Radzieckim. Białe na czarnym stworzył Ruben Gonzales Gallego, który – jak łatwo poznać po nazwisku – jest Rosjaninem, jego rodzicami byli Wenezuelczyk i Hiszpanka, komuniści, którzy znaleźli azyl w ZSRR. Gallego opisał historię swojego życia, zaręczając, że każde słowo jest prawdą, choć doprawdy trudno w to uwierzyć: urodził się częściowo sparaliżowany, jego matce powiedziano, że zmarł przy porodzie.

Koszmar traktowania niepełnosprawnych w radzieckim systemie ludzi doskonałych i przydatnych systemowi, rosyjski rasizm i ksenofobia, walka o przetrwanie w sierocińcach i innych placówkach opieki, opisane sucho i sugestywnie, zapewniły autorowi grad nagród i przekłady na całym świecie.



Czwartego autora przedstawiać nie trzeba – Jonathan Carroll wydaje nową powieść! Szklana zupa, bo taki nosić będzie tytuł, jest kontynuacją i nawiązaniem do Bałych jabłek, problemy bohaterów i niesamowitości, dla Carrolla charakterystyczne, wypełnią karty tej książki, fanów autora specjalnie zachęcać nie ma potrzeby.

[img] http://ksiazki.wp.pl/k/i/...703_F.jpg[/img]

źródło: wirtualna polska
Carroll wydaje nową książę! Cudownie... a Nicola nawet Białych jabłek jeszcze nie przeczytała. Wstyd i hańba! Trzeba będzie szybciutko nadrobić zaległości!

Coś historycznego

"Bracia przeklęci. Historia masonerii" - Roberto Gervaso

Co to jest masoneria i kim są masoni? Autor opowiada ich dzieje od legendarnych początków po dzień dzisiejszy, omawia ich stosunki z Kościołem, z wielkimi monarchiami absolutnymi XVIII i XIX wieku, z ustrojami totalitarnymi i demorkatycznymi, z oświeceniem, romantyzmem i faszyzmem.

Jednocześnie poznajemy najbardziej znane postaci - Woltera i Goethego, Mozarta, Casanovę, Franklina Roosevelta i Walta Disneya.



źródło - Wirtualna Polska[/b]
Doszły mnie słuchy, że Katarzyna Grochola ma w planach napisanie biografii Michała Wiśniewskiego. Nie ma to jak ambitne plany
Nagrody im. Dariusza Fikusa przyznane
Ryszard Kapuściński oraz Jerzy Pomianowski zostali w czwartek 10 marca laureatami Nagrody im. Dariusza Fikusa za 2004 r.
Ryszard Kapuściński
Pisarz i reporter Ryszard Kapuściński został uhonorowany w kategorii "twórca w mediach". Doceniono go za ubiegłoroczną książkę "Podróże z Herodotem", a także za "kilkadziesiąt lat odkrywania czytelnikom Polski i świata, pomagania w zrozumieniu ich historii i dzisiejszych problemów, za ciągłe przypominanie o standardach, które powinny obowiązywać w dziennikarstwie".
"To, że dziś prasa jest wolna jest dużą osobistą zasługą Fikusa. Bardzo nad tym pracował, o to się starał i do tego dążył. Nagrodę przyjmuję jako wielki dla siebie zaszczyt i honor" - powiedział Kapuściński.
Nominowani w tej kategorii byli ponadto: dziennikarz śledczy "Rz" Bertold Kittel, znawczyni tematyki rosyjskiej Krystyna Kurczab-Redlich, twórcy programu "Prześwietlenie" w TVN 24 Andrzej Morozowski i Tomasz Sekielski oraz dziennikarka TVN 24 Katarzyna Kolenda-Zaleska.
W kategorii "twórca mediów" nagrodzono pisarza i tłumacza profesora Jerzego Pomianowskiego - za wieloletnie działania na rzecz dialogu Polaków i Rosjan i stwarzanie warunków do wzajemnego poznania i zrozumienia poprzez redagowany przez niego miesięcznik "Nowaja Polsza". Informuje on Rosjan o współczesnej polskiej kulturze.
"Przyznanie mi nagrody imienia Dariusza Fikusa jest nie tylko zaszczytem, ale przede wszystkim zobowiązaniem do przestrzegania głównej zasady, jakiej ten człowiek się trzymał i której zasadzie "Rzeczpospolita" zawdzięcza swój autorytet. Chodzi o postawę niezawisłości, która jest warunkiem prawdziwej wolności słowa" - powiedział odbierając nagrodę Pomianowski.
W tej kategorii nominowani byli: wydawca "Kuriera Wileńskiego" Zygmunt Klonowski, wydawca i dziennikarz prasy lokalnej Dominik Księski, redaktor naczelny tygodnika "Newsweek" Tomasz Wróblewski oraz zespół radia TOK FM.
"Nagroda przez te lata stała się instytucją publiczną, już sama nominacja do niej stała się wyróżnieniem" - powiedział w imieniu redakcji "Rzeczpospolitej" jej redaktor naczelny Grzegorz Gauden. Dodał, że wydawcę i redakcję cieszy, iż nie brakuje kandydatów do Nagrody im. Fikusa, czyli "ludzi, którzy odnieśli sukcesy w mediach dzięki swojemu wysokiemu profesjonalizmowi, kreatywności i stosunkowi dla wartości etycznych".
Nagroda - 25 tys. zł - została przyznana po raz ósmy. Ufundowała ją redakcja "Rzeczpospolitej" i jej wydawca Presspublica. Od 2001 r. nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: "twórca mediów" i "twórca w mediach". Wcześniej uhonorowani nią zostali m.in. Maria Wiernikowska, Irena i Jerzy Morawscy oraz Anna Marszałek.
Dariusz Fikus w 1989 r. był pierwszym redaktorem naczelnym "Rzeczpospolitej", dwa lata później objął stanowisko prezesa wydającej gazetę Presspubliki. Obie funkcje pełnił aż do śmierci w 1996 r.

Kapuścinskiemu gratuluję! Należao mu się!!!
Na onecie znalazłam zapowiedź całkiem interesującej książki

Ludwik Stomma
Sławnych Polaków choroby

Na co chorowali i umierali wielcy Polacy? Czy Jan III Sobieski zmarł z powodu choroby wenerycznej, uremii czy apopleksji? Czy przyczyną śmierci błogosławionego Andrzeja Świerada było umartwianie się i gangrena spowodowana przez wrośnięte w skórę łańcuchy?
Co było powodem śmierci Barbary Radziwiłłówny – syfilis, zakażenie dróg rodnych czy rak?
Czy Adam Mickiewicz został otruty czy zmarł na cholerę? Dlaczego umierając w wieku dwudziestu sześciu lat, Rafał Wojaczek miał organizm tak wyniszczony, iż lekarz pogotowia sądził, że ma do czynienia z pięćdziesięciolatkiem?
Autor, w oparciu o współczesną wiedzę medyczną, stara się wyjaśnić na co chorowali i umierali słynni Polacy. Pomaga mu konsylium lekarzy (psychiatra, neurolog, internista i specjalista chorób zakaźnych), którzy stawiają diagnozy w oparciu o znane informacje i przekazy historyczne. Z książki dowiedzieć się można nie tylko co bolało Jana III Sobieskiego i dlaczego notorycznie mdlał św. Stanisław Kostka, ale również która ze sławnych osób zeszła z tego świata na skutek szlachetnie odniesionych ran, a która z powodu syfilisu, czy zwykłego braku higieny.
Sławnych Polaków choroby to książka zarówno dla czytelników dociekliwych, jak i zwyczajnie ciekawskich.
Dzis o 15 na czacie wp.pl można porozmawiać z Jonathanem Carollem. ))))

Dzis o 15 na czacie wp.pl można porozmawiać z Jonathanem Carollem. ))))

dzięki za przypomnienie, chociaż jak życie znam to pewnie nawet nie puszczą mojego pytania :/
nie czytam takiej literatury, ale się ucieszyłam )))

Futurolog i publicysta Stanisław Lem znalazł się na liście do nowej nagrody Bookera - Men Booker International Prize, która co dwa lata będzie przyznawana autorom powieści napisanych po angielsku lub przetłumaczonych na ten język.

Pierwszego laureata poznamy w czerwcu. Na liście 15 nominowanych pisarzy znaleźli się też m.in. Guenter Grass, Philip Roth, Milan Kundera.

Tradycyjna nagroda Bookera, jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich na świecie, przyznawana jest od 1969 roku za książkę napisaną po angielsku przez autora żyjącego w Wielkiej Brytanii, Irlandii lub w którymś z krajów dawnej Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

Nowa nagroda, ustanowiona w czerwcu ubiegłego roku, będzie przyznawana co dwa lata pisarzom zagranicznym lub brytyjskim za całokształt twórczości. Jedynym warunkiem udziału w konkursie Men Booker International Prize jest publikacja książki w języku angielskim. Wysokość nagrody to 60 tys. funtów (ok. 108 tys. dol.).

Stanisław Lem, znany na brytyjskim rynku czytelniczym przede wszystkim z tłumaczeń "Solaris", jest jednym z trzech wytypowanych do nagrody pisarzy z krajów postkomunistycznych, obok czeskiego pisarza mieszkającego we Francji Milana Kundery oraz albańskiego poety i powieściopisarza Ismaila Kadare. Na liście jest aż czworo pisarzy amerykańskich: Philip Roth, John Updike, Cynthia Ozick i Saul Bellow.

Inne światowe sławy literatury figurujące na liście to m.in: Guenter Grass, laureat literackiej nagrody Nobla w 2000 roku, Kolumbijczyk Gabriel Garcia Marquez i Naguib Mahfouz z Egiptu. Spośród pisarzy angielskich na liście do nagrody są Ian McEwan, Muriel Spark i Doris Lessing.
Czytał już ktoś "pamięć i tożsamość" Jana Pawła II
Jest specjalny temat poświęcony tej książce, tam możesz podzielic się wrażeniami z lektury
Pewnie wiecie, że rok 2005 jest rokiem Hansa Christiana Andersena.

Napisze troche o nim

Rok 2005 - rokiem Andersena

Hans Christian Andersen znany jest dzieciom i dorosłym na całym świecie - jego baśnie zostały przełożone na więcej języków, niż utwory jakiegokolwiek innego pisarza.
Napisał ok. 170 baśni, ale jest również autorem powieści, szkiców z podróży, wielu utworów scenicznych i ok. 800 wierszy. Sam nazywał swoje życie baśnią - życie każdego człowieka uważał za najlepszą z wszystkich baśni, bo samemu jest się jej bohaterem! Życie H.C. Andersena było rzeczywiście jak baśń: biedny chłopiec z miasta Odense zyskał światową sławę i stał się największą osobowością w kulturze swojego kraju. W 2005 roku niemal cały świat obchodzić będzie dwusetną rocznicę urodzin pisarza.

Duński Instytut Kultury rok 2005 ogłosił Rokiem Andersena. 2 kwietnia 2005 roku przypada 200. rocznica jego urodzin. Instytucje kultury, biblioteki, szkoły w wielu miastach Polski, w ciągu całego roku, realizować będą projekty poświęcone bajkopisarzowi.
Ja nie wiedziałam Kiedyś uwielbiałam baśnie Andersena, były mroczniejsze od innych.
Na rynek wszedł dośc ciekawy słownik Wyczesany słownik..

Bartek Chaciński, czujnie śledzący mowę najmłodszego pokolenia, udostępnił kolejną pomoc w zrozumieniu: rodzicom swoich dzieci, nauczycielom ich uczniów, starszemu rodzeństwu młodszego... Do księgarń trafił Wyczesany słownik najmłodszej polszczyzny.

Autor uwzględnił słownictwo używane w odniesieniu do gier komputerowych i świata cyberprzestrzeni, ubioru, wyglądu, używek i stanu po ich zastosowaniu, spotkań towarzyskich, reklamy, etc., a także: słowa klucze.

Słownik może stanowić nie lada atrakcję, nie tylko jako tłumacz przeznaczony dla nierozumiejących swych dzieci rodziców, ale również dla polonistów i wszystkich zafascynowanych współczesną polszczyzną i jej przemianami, gdyż znajdą tu żywy język; tropiciele nowych trendów – oryginalne powiedzonka; badacze kultury natomiast przyczynek do badań nad najmłodszymi przedstawicielami naszego społeczeństwa.

Lektura Słownika może być zabawna również dla tych, którzy nie zaliczają się do entuzjastów najnowszych zjawisk lingwistycznych. Mogą sprawdzić, ilu spośród zebranych w Słowniku haseł używają na co dzień.

23. maja w księgarnaich znajdzie się koleja ksiązka Coelho - Zahir. Jak zwykle o miłości..
"Zahir" to chyba dobra książka, bo obrazuje wyższy stopień obsesji naszego pokolenia Heh, nie wiem jak to wyjaśnić, ale dzieła Coelho mnie przyciągają...
Kolejne ogłoszenie z portalu Culturis

Od 19 do 22 maja na miłośników dobrej książki czeka nie lada gratka. W Pałacu Kultury i Nauki odbędą się bowiem jubileuszowe, 50-te Międzynarodowe Targi Książki, organizowane przez ARS POLONA S. A.

W tegorocznej edycji weźmie udział rekordowa liczba wystawców: ponad 580 z 27 krajów, m.in.: Szwajcarii, Watykanu, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii, Japonii, Izraela, Kanady, Włoch. Gościem honorowym jest w tym roku Szwajcaria, która zaprezentuje swą narodową literaturę pod hasłem "Strona po stronie".

Organizatorzy przewidują, że dużym zainteresowaniem powinna cieszyć się także ekspozycja poświęcona Papieżowi Janowi Pawłowi II. Wystawa zatytułowana "... i odnowił oblicze ziemi. Tej ziemi" zostanie otwarta 19 maja w Sali Gagarina. Znajdą się na niej zarówno dzieła Ojca Świętego, jak i te poświęcone jego osobie.

Wśród polskich autorów prezentujących swoje najnowsze (i nie tylko) dzieła znajdą się: Julia Hartwig, Hanna Krall, Katarzyna Grochola, Joanna Szczepkowska, Maria Nurowska, Joanna Chmielewska, Wojciech Kuczok, prof. Władysław Bartoszewski i inni. Wielbiciele literatury popularnej będą mogli spotkać się z Dorotą Masłowską, która będzie podpisywała najnowszą książkę "Paw Królowej", z Januszem Wiśniewskim promującym "(Intymną) teorię względności" oraz Grażyną Szapołowską, która wydała ostatnio tomik opowiadań "Pocałunki".

Do Warszawy przyjadą także: Amoz Oz, znakomity pisarz izraelski, Ken Follet, autor książek sensacyjnych m.in.: "Zabójczej pamięci", "Lotu ćmy", "Kryptonimu Kawki", Hennig Mankell (m.in. "Fałszywy trop", "Piąta kobieta", "Biała lwica"), głośny debiutant Matthew Pearl ("Klub Dantego"), brytyjski pisarz Tony Parsons ("Mężczyzna i chłopiec", książka zwana męskim odpowiednikiem "Dziennika Bridget Jones") oraz Nick Horny, autor znanej w Polsce książki "Był sobie chłopiec", na podstawie której powstał film z Hugh Grantem w roli głównej.

Organizatorzy przewidzieli także szereg paneli, konferencji, dyskusji i wystaw. Wśród nich na uwagę zasługują: "Polska w obiektywie National Geographic" (przedpremierowa prezentacja pierwszego albumu fotograficznego National Geographic w całości poświęconego Polsce i Polakom, w której udział wezmą: Tomasz Tomaszewski, Darek Raczko i Jarek Kret) oraz wystawa "Zaczarowany świat Andersena", poświęcona postaci i twórczości H. Ch. Andersena.

Wielu spośród odwiedzających zainteresuje zapewne konkurs recytatorski, prowadzony przez Kevina Aistona, spotkanie z Janem Tomaszewskim połączone z promocją książki "PZPN czy przestępcy zrzeszeni przeciw nam" oraz "Spotkanie tylko dla ludzi z poczuciem humoru - Wstawaj szkoda dna" z Tomaszem Olbratowskim, dziennikarzem radia RMF FM.

Targi otwarte będą dla publiczności od piątku 20 maja.

Ceny biletów:
normalny - 5 zł
ulgowy - 2 zł
Karta wstępu - ważna przez cały czas trwania targów - 10 zł
Katalog - 19 zł
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych światową literaturą i kulturą.
Nominacje do nagrody Nike

W czwartek 19 maja 2005 r., pierwszego dnia 50. Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, ogłoszono 20 tytułów książek nominowanych do najważniejszej polskiej nagrody literackiej - Nike.

Statuetka dłuta G. Zemły

Na liście nominowanych książek znalazło się siedem tomików poetyckich, dziewięć książek prozatorskich oraz cztery tomy esejów.

Wśród nominowanych autorów jest trzech, którzy w poprzednich latach byli laureatami nagrody Nike: Tadeusz Różewicz, Jerzy Pilch i Jarosław Marek Rymkiewicz. W tym roku jury przewodniczy Henryk Bereza.

Tegorocznego laureata poznamy w pierwszy weekend października.

Oto lista 20 nominowanych:

Anna Bikont "My z Jedwabnego", Prószyński - S-ka
Janusz Głowacki "Z głowy", Świat Książki
Henryk Grynberg "Uchodźcy", Świat Książki
Julia Hartwig "Bez pożegnania", Sic!
Ryszard Kapuściński "Podróże z Herodotem", Znak
Hanna Krall "Wyjątkowo długa linia", a5
Ryszard Krynicki "Kamień, szron", a5
Ewa Kuryluk "Goldi", Twój Styl
Jerzy Łukosz "Lenora", Prószyński - S-ka
Michał Paweł Markowski "Czarny nurt. Gombrowicz, "świat, literatura", WL
Krystyna Miłobędzka "Po krzyku", Biuro Literackie
Feliks Netz "Dysharmonia caelestis", Śląsk
Jerzy Pilch "Miasto utrapienia", Świat Książki
Tadeusz Różewicz "Wyjście", Wydawnictwo Dolnośląskie
Tomasz Różycki "Dwanaście stacji. Poemat", Znak
Jarosław Marek Rymkiewicz "Słowacki. Encyklopedia", Sic!
Andrzej Stasiuk "Jadąc do Babadag", Czarne
Dariusz Suska "Cała w piachu", Czarne
Paweł Śpiewak "Księga nad księgami. Midrasze", Znak
Adam Wiedemann "Kalipso", Prószyński i S-ka
Celem Nagrody jest promocja literatury polskiej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na powieść.

Autor nagrodzonej książki otrzymuje statuetkę NIKE dłuta Gustawa Zemły oraz czek na kwotę 100 000 zł.

Fundatorami Nagrody są "Gazeta Wyborcza" i NICOM Consulting.

źródło onet
Dorota Masłowska napisala nową książke "Paw królowej".
Podaje wam link do wywiadu i innych ciekawych materiałów o Dorcie.

http://kobieta.gazeta.pl/...22,2722220.html
joanna Chmielewska wydała nową książkę

Nosi ona tytuł "Przeciwko babom" ))))))
Dzis widziałam w empiku najnowsza książkę Dana Browna.

Druga nowość- z calego serca chcialam polecic ksiązkę Ewy Blaszczyk. Córeczka tej aktorki po polknięciu tabletki zapadla w smierć kliniczną i od lat zyje we własnym świecie. Przecytałam fragmentyksiązki w wysokich obcasach i wzruszyłąm się, na pewno sięgnę po tę powieść ))
to jest link do fragmntów:

http://kobieta.gazeta.pl/...81,2725870.html
Dziś do polskich księgarń trafią Amatorki austriackiej pisarki Elfriede Jelinek - druga po Pianistce wydana w Polsce powieść zeszłorocznej laureatki Literackiej Nagrody Nobla.

Amatorki, powieść z 1975 roku, były pierwszym literackim sukcesem Jelinek. Dzięki tej powieści Elfriede Jelinek zdobyła popularność. Książka uważana jest za jedną z najważniejszych niemieckojęzycznych powieści feministycznych lat 70.

Losy dziewczyny z prowincji zostają tu skontrastowane z historią mieszkanki miasta. Pierwsza z nich, naiwna i romantyczna, wybiera miłość i rezygnuje z kariery, druga - pragmatyczna i rozważna - wychodzi za mąż za niekochanego mężczyznę ze względu na jego majątek i pozycję społeczną. Obie drogi życiowe okazują się dramatyczne, każda na swój własny sposób. Jelinek w krzywym zwierciadle przedstawia potoczne, harlequinowe wyobrażenie miłości, mity o idealnym małżeństwie.

Elfriede Jelinek znana jest w Polsce z powieści Pianistka i dramatów: Nora, Choroba albo współczesne kobiety, Clara S., Zajazd. Po Amatorkach wydawnictwo W.A.B. ma zamiar publikować kolejno inne powieści tej autorki: wir sind lockvoegel baby!, Lust, Die Ausgesperrten, Die Kinder der Toten i Gier.

źródło: www.wp.pl

Skoro to książka laureatki tej jakże zaszczytnej Nagrody Nobla, myślę, że warto sięgnąć po tę lekturkę
Niemiecka prasa rozpływa sie w pochwalach nad Dorotą Masłowską, widząc w niej predyspozycje na wielką pisarkę. Od jakiegoś czasu w księgraniach można juz zakupić drugą książkę autorki "Paw królowej"

Może ja jestem jakas uposledzona, że nie potrafię zachwycić się Masłowską

Niemiecka prasa rozpływa sie w pochwalach nad Dorotą Masłowską, widząc w niej predyspozycje na wielką pisarkę. Od jakiegoś czasu w księgraniach można juz zakupić drugą książkę autorki "Paw królowej"

Może ja jestem jakas uposledzona, że nie potrafię zachwycić się Masłowską


Istnieje opcja, że nie mam gustu, ale istnieje też taka, że w Masłowskiej nie ma nic aż tak cudownego, jak to mówią Czytałam jej "Wojnę polsko - ruską (...)" i nie powiem, żeby jej "piękne, dojrzałe słownictwo, bogate, oprawione z każdej strony w temperament" powaliło mnie na kolana...
My omawialiśmy, a w zasadzie dyskutowaliśmy na polskim o Masłowskiej, nawet nie tak dawno, fragment "Wojny polsko-ruskiej" jest w naszym pdr z polskiego, ale komentarze nasze były podobne do Waszych, nikt zachwycony nie był, a Masłowska, no cóż nagrody zebrała i stała się sławna
Pilch obsypuje ja komplementami. Wojnę czytalam, ale poleglam w połowie, może w tej drugiej części objawił sie jej talent Jakos nie imponuje mi słownictwo dresiarzy, a transpotowanie go do literatury jest dla mnie lekką profanacją języka.
Pragne przypomniec że to nie jest temacik o Masłowskiej
A co do wojny to tez poległam w połowie bo nie lubioę nadmiaru przekleństw w książkach (patrz Gretkowska)
Kapituła Nagrody Wielkiego Kalibru, czyli ojcowie-założyciele Stowarzyszenia Miłośników Kryminału i Powieści Sensacyjnej Trup w szafie: Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Artur Górski, Irek Grin, Marcin Maruta i Marcin Świetlicki ogłaszają nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszą polską powieść kryminalną lub sensacyjną roku 2004.

Oto one:
Artur Baniewicz - Drzymalski przeciw Rzeczpospolitej
Paweł Jaszczuk - Foresta Umbra
Jarosław Mikołajewski - Herbata dla wielbłąda
Tomasz Piątek - Bagno
Joanna Szymczyk - Ewa i złoty kot
Bogusław Wołoszański - Twierdza szyfrów
Piotr Zaremba - Plama na suficie

Listę finalistów poznamy na początku października. Laureat zostanie nagrodzony w czasie II Festiwalu Kryminału w listopadzie w Krakowie, organziowanego przez Stowarzyszenie i Instytut Książki.
Przyznam szczerze, dosyć kontrowersyjna książka się własnie ukazała.

Książka "Coming out" to poradnik dla lesbijek i gejów, którzy chcą wyjść z mrocznej i dusznej szafy. I dla ich bliskich, którzy chcą im ten moment ułatwić .

To tak z okazji słynnej parady homoseksualistów w Warszawie

Gdyby kogoś interesowala ta ksiązka, tu sa fragmenty

http://serwisy.gazeta.pl/...70,2752705.html
Teraz trwa tzw. moda na homoseksualizm, która przenika wszystkie aspekty życia. Lewicowe partie niezły na tym robią interes. Nie ma już elektoratu w postacji proletariatu robotniczego, no więc teraz robią wszystko, żeby zaskarbić sobie elektorat homoseksualny.
dosyc wazne info ))

Nominowami do tegorocznej nagrody NIKE są

Anna Bikont "My z Jedwabnego", Prószyński - S-ka
Ryszard Kapuściński "Podróże z Herodotem", Znak
Hanna Krall "Wyjątkowo długa linia", a5
Ewa Kuryluk "Goldi", Twój Styl
Andrzej Stasiuk "Jadąc do Babadag", Czarne
Dariusz Suska "Cała w piachu", Czarne
Tadeusz Różewicz "Wyjście", Wydawnictwo Dolnośląskie

Wyniki za miesiąc- 2 października ))
22 maja ma się ukazać nowa książka Paula Coelho - Listy miłosne Proroka.
http://www.drzewobabel.pl/zapowiedzi.htm
Mam takie trochę nietypowe pytanie, nie wiem, czy temat ten może byc, ale napiszę .
Jaką książkę polecilibyście na prezent zakończenioworoczny dla polonistki i historyczki ...
Czekam na jakieś propozycje i z góry dziękuję >
Przepraszam, jak off top...
jakiś ładny album...
wiem że to może nie jest odpowiednie miejsce na zadawanie pytań ale mam nadzieję że mi pomożecie mam takie pytanko czy ktoś z Was czytał książkę Pocałunki-Grażyny Szapołowskiej Proszę o odpowiedź
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ginamrozek.keep.pl